13 Czerwiec 2024

Czy zła aranżacja salonu barberskiego może odstraszyć klientów?

img

Blog

Czy zła aranżacja salonu barberskiego może odstraszyć klientów?

Z wielu powodów wystrój salonu jest ważny. Wpływa on nie tylko na doznania estetyczne, ale także na komfort przebywania w lokalu. Choć na to, czy klienci wrócą do salonu wpływa wiele czynników, to właśnie przemyślana aranżacja może przyciągnąć ich do wnętrza i zachęcić do skorzystania z usług. Wielu właścicieli salonów stara się, aby ich placówka wyróżniała się podkreślaniem wysokich standardów i świadczeniem wysokiej jakości usług. Czy jednak można przesadzić? Czy można sprawić, by wnętrze salonu było zbyt ekskluzywne?

Pierwsze wrażenie w salonie fryzjerskim to wygląd

Psychologia opisuje zjawisko "pierwszego wrażenia". Stwierdza ono, że nasze umysły formułują pierwszą i najważniejszą opinię o innej osobie w ciągu pierwszych kilku minut, a czasem nawet sekund znajomości. Na ten efekt składa się kilka sygnałów niewerbalnych wysyłanych przez naszego rozmówcę. Nasza podświadomość mniej zwraca uwagę na to, co słyszymy, a bardziej skupia się na mimice, gestach i kontakcie wzrokowym.

Tę zasadę relacji międzyludzkich można odnieść również do branży fryzjerskiej. Podświadomie tworzymy założenia dotyczące danego miejsca nawet wtedy, gdy mijamy jego szyld na ruchliwej ulicy. Potencjalny klient odbiera dodatkowe sygnały, gdy zagląda przez szybę, a kolejne, gdy otwiera drzwi i przekracza próg. Czasem jest przekonany, że znalazł się we właściwym miejscu. Czasem zrobi kilka kroków w tył, gdy zobaczy wystrój salonu.

Nie można się pomylić z eleganckim wystrojem salonu.

Wielu właścicieli salonów z wielką uwagą podchodzi do projektowania wnętrza salonu. Dopasowują kolor ścian, styl sprzętu fryzjerskiego i poszczególnych akcesoriów. Często wybierają eleganckie rozwiązania, takie jak fotele fryzjerskie z kryształkami czy stylowe tapicerki. Błyszczące myjnie fryzjerskie, jasne ściany z efektownymi dekoracjami i dużą ilością luster, a także poczekalnia obwieszona obrazami.

Nie sposób przesadzić z elegancją tego pomieszczenia. Inwestowanie w zbyt drogie meble w pewnych sytuacjach przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Doda to tylko niepotrzebnego przepychu salonowi. Wygórowane ceny często wiążą się z eleganckim wystrojem. Ważne jest, aby dopasować wystrój salonu do profilu klientów i lokalizacji placówki.

Czym kierować się przy projektowaniu bardzo eleganckiego salonu?

Eleganckie salony, które są urządzone w stylu retro, glamour czy boho emanują ekskluzywnością. Znajdziesz w nich drewniane meble fryzjerskie, które wyglądają jak zabytkowe krzesła, zamiast foteli z ekoskóry. Jest to sposób na podkreślenie jakości usług. Taka aranżacja salonu jest świetna dla klientów, którzy są przyzwyczajeni do wysokich cen i wysokich standardów.

Jeśli salon jest skierowany do klientów, którzy szukają usług w niższych cenach, ważne jest, aby wybrać ekskluzywne i efektowne meble. Jest tak dlatego, że klienci z mniejszym budżetem mogą być urażeni i zniechęceni efektownym wyglądem. Będą wyłączeni przez błyszczącą elegancję salonu i uznają, że jest on zbyt drogi i niezwiązany z ich stylem życia. Mały salon może mieć ten sam problem. Te placówki są często nastawione na lokalnych klientów, a czasem korzystają z nich niemal wszyscy mieszkańcy. Dzięki temu może się wydawać, że jest to salon w sąsiedztwie, ale meble są zbyt drogie i nie na miejscu.

Te zastrzeżenia nie oznaczają, że musisz porzucić elegancki wystrój. Każdy chce od czasu do czasu poczuć odrobinę wyrafinowanego komfortu. Nie musisz iść na całość, aby uzyskać efektowny wygląd. Zamiast tego możesz polegać na praktycznych zaletach mebli fryzjerskich, a także na łatwości ich użytkowania. W poczekalni powinny znaleźć się proste, stylowe, ciemne krzesła fryzjerskie. Jasne, dobrze oświetlone ściany i nowoczesne, gładkie lustra. Czystość i schludność to wartości uniwersalne. Nawet najbardziej ekstrawagancki przepych może nie przypaść do gustu każdemu, ale czyste wnętrze zrobi długotrwałe wrażenie.

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz