13 Czerwiec 2024

Degażówki – wszystko co musisz o nich wiedzieć

img

Poradnik

Degażówki – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Degażówki to popularny wybór do cięcia włosów. Są częstym widokiem w wielu salonach fryzjerskich i stanowią cenne narzędzie dla fryzjerów.

Jesteście ciekawi, kiedy nożyczki degażowe spełnią swoje zadanie, a kiedy przyniosą odwrotny efekt? W dzisiejszym artykule wszystko zostanie wyjaśnione.

Czym są degażówki fryzjerskie i do czego służą?

Profesjonalne nożyczki fryzjerskie z ostrzami w kształcie zębów nazywane są deglomerami. Możemy wyróżnić trzy rodzaje w zależności od budowy:

  • Jednostronnie ząbkowane (zwane również siekaczami)
  • ząbkowane z obu stron
  • jednostronnie ząbkowane z dużymi szczelinami i ząbkami nierównomiernie rozmieszczonymi.

Epilog włosowy to potoczne określenie, które może być stosowane zamiennie z deglossingiem.

Deglossing - jednostronny czy dwustronnie ząbkowany?

Warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami co do efektu strzyżenia włosów. Do wyboru jest wiele opcji. Pierwszym typem deglossa są modelarskie nożyczki jednostronnie ząbkowane, zwane też chopperami. Mają one symetrycznie rozmieszczone, proste ząbki. Za pomocą ostrzy można wyciąć połowę włosów z uchwyconych włosów.

Drugą grupę stanowią deszyfratory efemeryczne, czyli nożyczki, które mają ząbkowanie po obu stronach. Mają one taką samą wielkość i rozstaw jak nożyczki kształtujące. Mogą być używane do przerzedzania o 1/3 objętości. Mogą być używane do cięcia o ok. Usuwają około 35% każdego pasma włosów.

Degażówki punktowe to trzeci i ostatni typ. Są to jednostronnie ząbkowane nożyczki, które mają asymetrycznie rozmieszczone, nierówne lub bardzo duże symetryczne ząbki. Tną one włosy w sposób punktowy z wybranego pasma. Budowa ząbkowanego ostrza będzie decydowała o ilości i kształcie sekcji.

Maszynki do strzyżenia - hit czy przekleństwo?

To zależy.

Degażówki są w kręgach fryzjerskich równie popularne, co ich przeciwnicy. Mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, jeśli są używane nieprawidłowo. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę swój typ włosów i umiejętności, gdy rozważasz strzyżenie degażówkami. Ważne jest, aby zrozumieć, że naturalnie cienkie włosy mogą stracić objętość.

Fryzury, które są przerzedzone mogą być niekorzystne. Ponadto, pasma stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz grube lub szorstkie włosy. Odgazowanie nadaje im więcej życia, wyglądają subtelniej i są lżejsze. Do tych korzyści należy zaliczyć fakt, że włosy są łatwiejsze w codziennej pielęgnacji i stylizacji.

Pielęgnacja deglosserów do włosów
Musisz odpowiednio dbać o swoje degażówki, jeśli chcesz, aby służyły Ci jak najdłużej. Odpowiednia konserwacja to podstawa. Po pierwsze, nożyczki fryzjerskie mogą być używane tylko do cięcia włosów. Możemy być pewni, że ostrza zostaną nieodwracalnie wygięte, jeśli będziemy nimi ciąć papier lub tkaninę. To z kolei zmniejszy ich żywotność.

Warto wydać na specjalny olej, którym potraktujemy mechanizm łączący (śrubę i obszar obrotowy), a także usuniemy resztki włosów. Po skończonej pracy ostrza powinny się zamknąć, a nożyce przechowywać w suchym, bezpiecznym miejscu (np. w specjalnej torbie).

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz