20 Wrzesień 2024

Jak zwalczyć łupież?

img

Poradnik

Jak zwalczyć łupież?

Czym dokładnie jest łupież? Łupież to choroba skóry głowy, która dotyka ludzi w każdym wieku. Charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem naskórka. Kluczowe jest tutaj słowo "nadmierne", ponieważ łuszczenie się zrogowaciałej warstwy skóry jest zjawiskiem naturalnym. O łupieżu mówimy dopiero wtedy, gdy złuszczanie staje się bardziej intensywne. W rezultacie na głowie pojawia się wiele białych płatków. Często towarzyszy im swędzenie skóry głowy, łojotok (który sprawia, że włosy przetłuszczają się u nasady) i zwiększone wypadanie włosów. Jak jednak walczyć z łupieżem?

Łupież może dotknąć każdego

Istnieje wiele powodów, dla których pojawia się łupież. Najczęstszymi przyczynami łupieżu są predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, niezrównoważona dieta, która nie dostarcza wszystkich witamin i minerałów potrzebnych organizmowi, niewłaściwe produkty do stylizacji włosów oraz niewłaściwa pielęgnacja lub higiena skóry głowy. Naskórek skóry głowy jest bardzo wrażliwy i łatwo go podrażnić, powodując zmianę jego naturalnej struktury.

Jakie są różne rodzaje łupieżu?

Istnieją dwa rodzaje łupieżu: łupież suchy i łupież tłusty. Łupież suchy jest bardziej powszechny. Ten stan nie jest zaraźliwy. Być może jeden ze składników nie działa na Ciebie lub używasz zbyt dużej ilości produktu. Unikaj kosmetyków zawierających szkodliwe SLS, SLES i parabeny. Unikaj również produktów zawierających nadmierne ilości substancji zapachowych, barwników lub środków pieniących. Produkty na bazie alkoholu mogą niezwykle skutecznie wysuszać i podrażniać naskórek. W walce z łupieżem warto stosować dermokosmetyki. Można na przykład wybrać szampon, który jest wyspecjalizowany do walki z łupieżem.

Jak rozpoznać suchą skórę głowy lub łupież na głowie?

Ze względu na podobne objawy, te dwa schorzenia są często mylone. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoim problemem nie jest łupież, najlepiej zacząć od specjalnego szamponu przeciwłupieżowego. Jak walczyć z łupieżem? Wspomnieliśmy już, że warto stosować kosmetyk przebadany dermatologicznie. Jeśli odpowiednio zastosowana kuracja nie przynosi żadnych efektów, to znak, że przyczyną uporczywego swędzenia i pojawiających się suchych płatków może być stan skóry głowy.

Jeśli to przekonanie się potwierdzi, powinniśmy podjąć takie kroki, aby zminimalizować dyskomfort.

  • Unikaj suszenia włosów suszarką. Pozwól im wyschnąć naturalnie.
  • Nie używaj gorącej wody do mycia włosów. Zamiast tego używaj letniej. Spłucz chłodną wodą, aby zamknąć łuski włosów. Poprawi to kondycję włosów.
  • Do mycia włosów i skóry głowy wybieraj produkty o naturalnym składzie. W kosmetykach warto stosować takie składniki jak sok z cytryny, olej kokosowy czy jojoba.
  • Wspieraj pielęgnację zewnętrzną poprzez spożywanie codziennej diety bogatej w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze.
  • Unikaj stosowania produktów do stylizacji włosów, zwłaszcza lakierów do włosów z silnymi środkami utrwalającymi.
  • Zaleca się zrobienie krótkiej przerwy od farbowania włosów.

Przestrzegając tych prostych zasad, można zrobić wiele, aby poprawić kondycję włosów i skóry głowy! Jeśli problem łupieżu lub suchej skóry głowy utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z trychologiem.

Zrób swoją własną pastę do włosów DIY, czytając nasz blog fryzjerski.

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz