13 Czerwiec 2024

Własny salon fryzjerski – jak otworzyć salon fryzjerski?

img

Poradnik

Własny salon fryzjerski – jak otworzyć salon fryzjerski?

Usługi fryzjerskie należą do tych, na które nigdy nie zabraknie osób chcących z  nich skorzystać. Jeśli posiadasz odpowiednie kwalifikacje i jesteś osobą przedsiębiorczą, możesz założyć własny salon fryzjerski. Masz przy tym ogromną szansę na to, aby odnieść sukces niezależnie od tego, czy otworzysz go w dużym mieście, czy w małym miasteczku. Dowiedz się, jakie formalności Cię czekają i jak otworzyć salon fryzjerski.

Jakie formalności związane są z otwarciem salonu fryzjerskiego?

Przede wszystkim musisz zarejestrować swoją działalność. Najczęściej wybieranym sposobem prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza. W celu zarejestrowania firmy musisz wypełnić druk CEIDG-1. Możesz to zrobić składając osobistą wizytę w urzędzie miasta lub gminy, ale możesz też złożyć wniosek drogą elektroniczną (musisz posiadać podpis kwalifikowany) albo poprzez profil zaufany, czyli także drogą elektroniczną. Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej możesz też przesłać listem poleconym. Druk CEIDG-1 jednocześnie jest zgłoszeniem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędu skarbowego oraz wnioskiem o nadanie numeru NIP oraz REGON. Zarówno rejestracja firmy, jak i wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest bezpłatna.

Jakie wymagania sanitarne musi spełniać salon fryzjerski?

Wiesz już, jak otworzyć salon fryzjerski, dowiedz się również, jakie wymagania sanitarne musi spełniać pomieszczenie przeznaczone na salon fryzjerski. Szczegółowe wymagania zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia wydanym 17 lutego 2004 roku. Zgodnie z zapisami tego rozporządzenie, pomieszczenie, w którym świadczyć będziesz usługi fryzjerskie może znajdować się w oddzielnym budynku albo być jego wyodrębnioną częścią. Ponadto musisz w nim wydzielić kilka stref:-szatnię;-poczekalnię;-pomieszczenia sanitarno-higieniczne dla klientów i pracowników;-miejsce do przechowywania preparatów kosmetycznych, czystej i brudnej bielizny oraz pomieszczenia do przechowywania sprzętów niezbędnych do utrzymania czystości.

W salonie musisz też wydzielić stanowiska do mycia i farbowania włosów. Oczywiste jest, że pomieszczenie, w którym znajduje się salon fryzjerski posiada dostęp zarówno do ciepłej, jak i zimnej wody. Na pozwolenie działalności musisz uzyskać zgodę Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Jeśli zakończysz wszystkie przygotowania do otwarcia salonu, musisz w ciągu czternastu dni we właściwym sanepidzie złożyć druk zgłoszeniowy, w którym znajdować się będą wszystkie informacje o lokalu oraz o panujących w nim warunkach. Jeśli sanepid dokona odbioru, w Twoim salonie będą mogli pojawić się pierwsi klienci.

Salon fryzjerski

Jakie powinno być wyposażenie salonu fryzjerskiego?

Przygotowując się do otwarcia salonu fryzjerskiego musisz zadbać o jego odpowiednie wyposażenia. W każdym zakładzie fryzjerskim już na początku działalności muszą się znaleźć:-wygodne fotele dla klientów;-konsole fryzjerskie. Do wyboru masz modele ścienne i wyspowe;-myjnia fryzjerska. Swój salon możesz wyposażyć w myjkę kompaktową albo wolno stojącą. Dostępne są modele zarówno dostawianym, jak i wbudowanym fotelem. Potrzebujesz także kosmetyków: szamponów, odżywek, preparatów do stylizacji włosów. Potrzebne Ci będą także takie przybory, jak: nożyczki, grzebienie, szczotki, suszarki, maszynki do golenia (doskonale sprawdzają się modele bezprzewodowe), prostownice. Musisz wyposażyć swój salon fryzjerski także w ręczniki, wózek fryzjerski, wieszak do szatni i siedziska do poczekalni. Otwarcie  niewielkiego salonu fryzjerskiego oznacza wydatek w wysokości minimum dziesięciu tysięcy złotych. Jeżeli chcesz otworzyć duży salon, musisz liczyć się ze znacznie większymi, nierzadko przekraczającymi sto tysięcy złotych wydatkami. Jeśli nie dysponujesz własnym kapitałem, środki na otwarcie działalności możesz pozyskać z różnych źródeł. Jeśli posiadasz status osoby bezrobotnej, masz możliwość ubiegania się o otrzymanie dofinansowania z urzędu pracy. Możesz też sfinansować otwarcie salonu fryzjerskiego za środki pożyczone od banku.

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz