20 Wrzesień 2024
Jakie konsole fryzjerskie wybrać do swojego salonu?
Jak wygląda praca barbera?
Rozdwojone końcówki nie są już problemem!
W salonie fryzjerskim nie można narzekać na monotonię, bo żaden dzień nie jest taki sam. Musisz mieć świadomość, że fryzjerstwo to praca wymagająca fizycznie (wiele godzin na nogach) i psychicznie (klienci mają różne historie).
Należy wspomnieć, że jest to zawód dla osób ambitnych, które nie boją się podejmować nowych wyzwań i są gotowe uczyć się każdego dnia.
Przyszli fryzjerzy muszą być zaradni, pracowici i sumienni (zdolności manualne). Ważna będzie również podzielność uwagi i umiejętność pracy pod presją. Kandydaci powinni mieć dobre oko do estetyki, chęć słuchania i sposób na nawiązanie kontaktu z innymi. Niezbędna jest jednak umiejętność słuchania. Ważna jest umiejętność słuchania, ponieważ jest to umiejętność rozpoznawania życzeń i potrzeb klienta/klientki.
Aby zostać fryzjerem, musisz najpierw uczęszczać do szkoły, która oferuje tego typu kształcenie. Do takich szkół należą szkoły zawodowe, liceum fryzjerskie, technika i szkoły policealne. Nauka może odbywać się w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin i trwa od 1 do 4 lat. Przyszli fryzjerzy na tym etapie uczą się teorii i pracują z klientami. Uczniowie mogą być również zobowiązani do odbycia praktyk zawodowych w zależności od wykształcenia. A.19 (dawniej AU.21), która jest wymieniona jako Performing haircutting procedures, to pierwsza kwalifikacja, którą można uzyskać. Kolejna kwalifikacja to A.23 (dawniej AU.26), która nosi nazwę Projektowanie fryzur.
Egzamin państwowy jest ostatecznym testem, który potwierdza kwalifikacje zawodowe. Składa się z dwóch części: pisemnej i praktycznej. Część pisemna (lub teoretyczna) to test jednokrotnego wyboru. Pozytywny wynik definiowany jest jako uzyskanie co najmniej połowy poprawnych odpowiedzi. Druga część (praktyczna) trwa 180 minut. Odbywa się przed komisją egzaminacyjną. Przyszli fryzjerzy otrzymują arkusze z zadaniami, a kurs jest oceniany.
Po zdobyciu tytułu technika usług fryzjerskich możemy kontynuować lub rozpocząć karierę zawodową. Następnie należy znaleźć pracę lub staż w salonie fryzjerskim. Możemy podjąć pracę lub odbyć staż w zależności od naszych umiejętności i oczekiwań przyszłego pracodawcy. Choć jest to norma, często na początku zdobywamy doświadczenie jako pomocnik fryzjera.
Fryzjer może zwiększyć swoją karierę, zostając mistrzem i czeladnikiem. Nauka nie kończy się po zdobyciu tytułu mistrza. W branży fryzjerskiej zachodzą ciągłe zmiany technologiczne i kosmetyczne. Wyszkolony fryzjer, który uczęszcza na regularne kursy i jest na bieżąco z najnowszymi trendami w branży, jest świadomym fryzjerem. Ważne jest, aby pamiętać, że fryzjerzy uczą się przez całą swoją karierę.
Szkoła fryzjerska w Polsce nie jest wymagana, aby wejść w tę dziedzinę. Pracodawca może jej wymagać, aby potwierdzić zdobyte dotychczas umiejętności. Przy szukaniu zatrudnienia pomocny może być tytuł technika. Opcją mogą być krótkoterminowe klasy fryzjerskie, w których uczestnicy otrzymują certyfikat. Warto mieć dokumentację potwierdzającą kwalifikacje. Nie jest to wymóg konieczny. Niektórzy mają "fach w ręku", bo trenują długie godziny w domu, a potem kończą pracę w salonie.
Zachodnie trendy możemy teraz obserwować w czasie rzeczywistym dzięki takim platformom jak Instagram czy YouTube. Warto zadbać o swój internetowy wizerunek w dobie cyfryzacji i mediów społecznościowych. Fryzjerzy mogą dzielić się efektami swojej pracy w sieci, dzięki czemu stają się bardziej wiarygodni i przyciągają nowych klientów. Pozytywne komentarze od zadowolonych klientów budują markę. W Polsce dużą popularnością cieszy się Instagram i Facebook. To tutaj fryzjerzy chętnie wchodzą w interakcje ze swoimi followersami i dzielą się metamorfozami, których dokonali ("przed i po")
Wszystko co powinniście wiedzieć o meblach fryzjerskich oraz produktach i akcesoriach fryzjerskich, w tym też barberskich znajdziesz na naszym portalu "Ranking Fryzjera". Oprócz ciekawych artykułów i porad znajdziecie również rankingi najlepszych produktów dla fryzjerów i salonów fryzjerskich. Zapraszamy!
© Copyright rankingfryzjera.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.