22 Luty 2024

Jak dbać o nożyczki fryzjerskie?

img

Poradnik

Jak dbać o nożyczki fryzjerskie?

Żywotność nożyczek fryzjerskich zależy od tego, jak dobrze się o nie dba. To są moje wskazówki dla fryzjerów i wiele innych!

Zapewne wiesz, że nożyczki bywają drogie. Mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy. Zasada konserwacji nożyczek jest w obu przypadkach taka sama. Regularna konserwacja przedłuży ich życie. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku nożyczek, które każdego dnia ścinają nieskończone ilości włosów.

Krok pierwszy: Oczyść

Ten krok jest kluczowy, ale często pomijany. Musisz najpierw usunąć wszelkie pozostałości po włosach. Można do tego użyć miękkiej szmatki lub szczotki. Dobrym pomysłem jest również nasmarowanie ich olejem, który je odżywia lub natłuszcza. Nałóż kilka kropel oleju na uchwyty i ostrza. Zamknij nożyczki, a następnie otwórz je jeszcze kilka razy. Ten prosty zabieg sprawi, że Twoje nożyczki będą gotowe na kolejny dzień pracy. Do dezynfekcji używaj produktów na bazie alkoholu. Spryskaj i wytrzyj. Nożyczki nie powinny pozostawać mokre przez zbyt długi czas.

Krok drugi: Schowaj

Nie rzucaj nożyczek byle gdzie! Jest to niedopuszczalne i nie przedłuży ich życia. Źle zamknięte ostrze może szybko ulec uszkodzeniu, jeśli będzie miało kontakt z innymi powierzchniami i przedmiotami. Najlepiej trzymać nożyczki w specjalistycznym etui lub kaburze. Choć może się to wydawać błahą wskazówką, może to zrobić dużą różnicę w ogólnym zadowoleniu z nożyczek.

Krok trzeci: dokręć śrubę

Komfort Twojej pracy znacznie poprawia systematyczna regulacja śruby. Dzięki temu możesz maksymalnie wykorzystać potencjał swoich nożyczek. Wskazówka: nożyczki fryzjerskie zazwyczaj posiadają przy konstrukcji śruby silikonową wkładkę, która jest docierana w pierwszych tygodniach użytkowania. Może to zmniejszyć nacisk śruby. Ważne jest, aby sprawdzić śrubę w ciągu pierwszego miesiąca od zakupu. Wyreguluj ciśnienie, aby upewnić się, że śruba jest prawidłowo wyregulowana. Po kilkukrotnym potrząśnięciu śrubą, otwarte nożyczki pod kątem prostym powinny zamknąć się o połowę. Śruba nie powinna być zbyt ciasna ani zbyt luźna.

Wskazówka dla początkujących: nożyczki służą tylko do cięcia włosów! Jest to dość banalne stwierdzenie, ale szalenie istotne. Nie tnij papieru ani innych materiałów nożyczkami fryzjerskimi, ponieważ powoduje to trwałe ich uszkodzenie oraz tępienie ostrzy. Ponadto nożyczki używane na innych powierzchniach mogą niszczyć i miażdżyć włosy.

                                                                                                                               

O autorze

Komentarze

Zostaw komentarz